Takaisin
Kaukokiito tukee henkilökuntansa lasten tai lastenlasten harrastamista
06.11.2025 | Tiedotteet
Kaukokiito-ketju tukee kaukokiitolaisten lasten ja lastenlasten harrastetoimintaa jo toista vuotta peräkkäin. Tänä vuonna Team Kake -sponsoriohjelman kautta tukea jaettiin 13 eri harrasteporukalle tai yksilöharrastajalle. Tukea jaettiin yhteensä 10 000 euroa.
Kaukokiito-ketjussa työskenteleville suunnattu Team Kake -sponsoriohjelma aloitettiin vuosi sitten. Siinä kaukokiitolaiset voivat hakea taloudellista tukea alle 18-vuotiaan lapsensa tai lapsenlapsensa harrastukseen. Tänä vuonna ohjelmassa tukea jaettiin yhteensä 10 000 euroa. Tuki jakaantui 13 eri harrasteporukan tai yksilöharrastajan kesken.
Ohjelma on osa Kaukokiidon vastuullisuustyötä, jolla halutaan tukea henkilöstön perheiden hyvinvointia.
- Me sponsoroimme laajalti erilaisia tahoja, jotka edistävät toiminnallaan monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja yksilön oikeutta liikkua ja harrastaa. Perheyrittäjävetoisena ketjuna lasten ja nuorten harrastusten tukeminen on meille erityisen tärkeää, ja siksi kehitimme henkilöstöllemme suunnatun Team Kake -sponsoriohjelman, kertoo Kaukokiidon myyntijohtaja Janne Heino.
Kaukokiidossa työskentelee yli 2000 ammattilaista ympäri Suomen. Hakemuksia Team Kake -sponsorointiohjelmaan tuli niin ikään eri puolilta Suomea ja tukea haettiin erilaisiin lasten ja nuorten liikuntaharrastuksiin.
- Saimme ilahduttavan määrän hakemuksia. Huomionarvoista on, että kaikki hakemukset koskivat liikuntaa tai urheilua. Ohjelmassa voidaan lisäksi tukea myös esimerkiksi taidetta, musiikkia, muita kulttuurialoja tai järjestötoimintaa, Heino jatkaa.
Team Kake -sponsoriohjelma tukee tänä vuonna näitä joukkueita tai harrastajia:
- JyväsLentis, U15 C- lentopallojoukkue
- Oulun Luistelukerho, Lyra Borealis-muodostelmaluistelujoukkue
- Nummelan Voimailijat, lasten painivalmennus
- Venla Arstela, voimistelu
- KuPS, T2013-jalkapallojoukkue
- Niilo Hynnä, jääkiekko
- FC Ulvila, P12-jalkapallojoukkue
- Häme Stars, T16-salibandyjoukkue
- Nokian Voimisteluseura, liikuntatapahtuman lapsille ja nuorille
- Seela Karjalainen, uinti ja yleisurheilu
- Nivala FC-92, T14-jalkapallojoukkue
- Ella Mouhu, taitoluistelu
- Vaps Hockey, U11-jääkiekkojoukkue